Fotografia to coś znacznie więcej niż tylko samo pstryknięcie w odpowiedni przycisk aparatu. Liczy się szereg detali, które wpływają na końcowy efekt wizualny danego zdjęcia. Dotyczy to przykładowo kompozycji, która to ma wpływ na usystematyzowanie obrazu. Dzięki niej całość tworzy jedność. Jak zatem widać jest to istotny element i tym samym warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska.
Kompozycja i jej odmiany występujące w fotografii
Odmian kompozycji w fotografii jest wiele, lecz na potrzeby tego tekstu skupimy się na dwóch konkretnych. Chodzi tutaj mianowicie o kompozycję statyczną i dynamiczną. Zdecydowana większość zdjęć zawiera kompozycję statyczną. Odznacza się ona ustawieniem pionowym lub poziomym.
Mam więc tu zdjęcia jakiejś postaci na tle jakiegoś krajobrazu. Z kolei kompozycja dynamiczna fotografia to coś przeciwne i tu zazwyczaj mamy fotografowany obiekt pod kątem. Często też wykorzystuje się inne rozwiązania uwypuklające dynamiczne odczucia na fotografii. Zwykle odbywa się to poprzez zabiegi techniczne takie jak np. smugi czy poruszenie tła. W przypadku kompozycji statycznej mocno podkreśla się podstawy. Do tego zdjęcie ma formę syntetyczną i zamkniętą. Natomiast dynamiczna kompozycja na fotografii jest tego zaprzeczeniem i tym samym oglądając dane zdjęcie, sugeruje się nam ruch.
Różnice między kompozycją statyczną i dynamiczną?
- statyczna kompozycja to głównie spokój i harmonia, a w dynamicznym ujęciu mamy chaos i ruch,
- w statycznych ujęciach wykorzystuje się linie pionowe i poziome, a w dynamicznych ujęciach przodują skosy,
- w statycznej kompozycji dominują podobne do siebie barwy, a żywe i kontrastujące ze sobą kolory to domena kompozycji dynamicznej.
Reasumując kompozycja w fotografii, jest niewątpliwie złożonym tematem, gdzie dominują najróżniejsze elementy w kadrze. Bez względu, na jaki rodzaj kompozycji postawimy, to pamiętajmy, że ideałem jest przyjemne postrzeganie całości. Tu wszystko powinno ze sobą współgrać. Stąd też zarówno z jednej, jak i z drugiej części obrazu nie może przeważać pustka.
Najnowsze komentarze