Trudny czas dla rodziny

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze traumatycznym wydarzeniem. Dodatkowo trzeba też zorganizować pogrzeb, który wiąże się z niemałymi kosztami. Kremacja – najbardziej popularna w krajach skandynawskich i Ameryce, w Polsce znajduje coraz większą popularność. Niższy koszt, a także pochówek urny z prochami niczym nie odbiega od tradycyjnego pochówku. Jeśli rozważasz możliwość kremacji, przeczytaj poniższy, praktyczny poradni, a dowiesz się z niego z czym wiąże się kremacja, ile kosztuje, jak wygląda cały proces i w jaki sposób się przygotować od strony formalnej.
Zakład pogrzebowy – w trudnej chwili możesz liczyć na wsparcie

Firmy pogrzebowe (np. EPITAFIUM Kraków) powiedzą Ci, jakich formalności należy dopełnić, aby kremacja była zgodna z prawem.

Musisz przygotować:

-oświadczenie, w którym Ty lub inna bliska zmarłemu osoba, która organizuje pochówek wyrazi zgodę na kremację
-skrócony akt zgonu, poświadczony pięczęcią urzędu
Oprócz tego wiedz, że:
Przed kremacją ciało zmarłego jest myte oraz poddane takim samym procedurom, jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Zmarły może być ubrany w odzież wybraną przez rodzinę lub może też być owinięty w całun – tą kwestię pozostawia się rodzinie.

Jak wygląda kremacja i czy obecność rodziny jest konieczna?

Przygotowania do kremacji trwają nieco więcej czasu niż sama kremacja. Spopielenie zwłok to około jedna godzina. Rodzina zmarłego może być obecna podczas kremacji lub jeśli nie wyrazi takiej woli, nie ma konieczności, aby ktokolwiek pozostawał obecny podczas tego procesu. Jeśli rodzina chce uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, zajmuje specjalne miejsce, które jest wydzielone za szybą i skąd bliscy mogą obserwować kremację. Przed kremacją następuje ostatnie pożegnanie w zakładzie pogrzebowym. Po skończonej kremacji popiół jest studzony i umieszczany w urnie, a następnie następuje pochówek na cmentarzu. Prochów nie wolno rozsypywać ani też trzymać w domu w urnie, jest to bowiem zakazane przez prawo.

Ile kosztuje kremacja?

Każdy zakład pogrzebowy dysponuje trumnami, które mogą być spopielone. Muszą być one wykonane z naturalnych tworzyw, takich jak:

  • drewno sosnowe
  • tektura
  • wiklina

Pracownicy zakładu pogrzebowego poinformują Cię, że nie wolno do trumny wkładać żadnych płynów, substancji chemicznych czy tworzyw sztucznych. Jeśli zmarły miał rozrusznik serca, powinien on być usunięty w szpitalu.

Na ogólny koszt kremacji zależy od:

  • tego czy podczas kremacji rodzina będzie obecna
  • rodzaj trumny
  • czy rodzina zdecyduje się na odzież, czy też na całun

Kremacja to koszt mniej więcej 1000 złotych, wszystko zależy jednak od indywidualnych wyborów czy miejscowości – zazwyczaj w dużych miastach drożej, w mniejszych taniej, ale to także nie jest regułą.

Author: kinotomaszow.pl